Presentació (2)

“Aprenent junts” perquè aprenem tots de tots. Els alumnes del mestres, els mestres dels alumnes, de les famílies, de les religioses, de l’entorn...

“Coneguem les nostres arrels ...”perquè hi ha dues raons per les quals es va fundar l’escola que cal no oblidar. La missió de les Religioses Franciscanes Missioneres era acollir i donar una bona educació al sector de la població que, a finals del segle XIX, més ho necessitava, i per això varen venir a Vilassar de Mar a fundar una escola de nenes. I l’escola és a Vilassar perquè els vilassarencs així ho han volgut, de primer fent les gestions oportunes perquè les religioses accedissin a la seva petició i durant tots aquests anys, perquè han seguit confiant l’educació dels seus fills i filles a aquest centre escolar.

“... per construir un futur millor”, perquè fidels a les dues raons abans esmentades, malgrat els canvis en la societat, les millores en educació al nostre país i al nostre poble, cal seguir tenint les portes obertes a aquells sectors de la població que més ho necessitin, a més d’anar renovant dia a dia el nostre compromís amb el poble que ens acull, participant activament en la seva vida social i cultural per enfortir l’arrelament a l’entorn i així ensenyar als nostres alumnes a estimar Vilassar de Mar.

Vivim en un món cada dia més gran i cada dia més proper. Vivim en un món en què la ciència i la tècnica avancen prodigiosament i els seus avenços ens sorprenen i ens corprenen. Vivim en un món en què els valors personals i socials canvien i evolucionen. Per això, eduquem els nostres alumnes per al món d’avui i en el món d’avui però com que creiem en el futur tot i que no sabem com serà quan els nostres alumnes s’hi hagin d’afrontar, el nostre objectiu és enfortir les seves arrels perquè si aquestes arrels són profundes, els valors interioritzats i els hàbits assolits els permetran ser persones que superen les adversitats i frueixen del dia a dia.

Des del dia de la fundació de l’escola, allò que ens defineix és que som una escolafamiliar, oberta, integradora, solidària i compromesa. 

La comunitat educativa actual, amb més personal seglar que no pas religiós, hem agafat el relleu a aquelles cinc religioses que varen començar la feina i seguint el seu exemple, hem consolidat una manera de “fer” i de “ser” que ens guia en el nostre dia a dia i ens ha de permetre seguir educant persones lliures, crítiques, responsables i preparades per a un món tan canviant.